Прохання розповісти про якісь цікаві, можливо курйозні правопорушення чи приклади з їхньої практики поліційні офіцериінтелігентно відхилили, мотивуючи це тим, що хтось із фігурантів може впізнати себе чи впізнають сусіди. Це поставить людину в неприємну ситуацію. Але що такі неординарні випадки правопорушень трапляються, офіцери підтвердили і додали, що ще й всі різнопланові. Крім того поліцейські нагадали нам, що є Закон України «Про захист персональних даних». Крім того, було б незручно, щоб хтось в якійсь кумедній ситуації впізнав свого сусіда. Хоча смішного і цікавого дуже багато.
Запитання: Ми, звичайно, тішимося, що у Вашій роботі є багато цікавого і смішного. Це краще, ніж сумне і плачевне. А тепер про статистику вчинення різних злочинів чи правопорушень? І, взагалі, які із правопорушень, які трапляються в селах громади, зафіксовані, як найсерйозніші?
Олександр Кухарук: За ці півроку на території Паланської ОТГ тяжких злочинів не скоєно.
Олександр Кухарук: Правопорушення треба ділити на адміністративний блок та кримінальний. В адміністративному – дрібне хуліганство, яке часто трапляється між сусідами, коли градус емоцій зашкалює і люди вже не можуть спілкуватися в конструктивному руслі. Це образи, поділ меж тощо. І, нерідко, в стані алкогольного сп’яніння втрачають контроль над собою і тоді вже про ніякі добросусідські відносини не може йти мова.
Запитання: А села, які ще не увійшли в Паланську ОТГ, але вже стоять на порозі, Ви теж патрулюєте?
Олександр Кухарук: А тут ситуація складається так, щоб добратися до сіл нашої громади, треба їхати через села, які ще не увійшли або не входять у громаду. От, наприклад, щоб доїхати до Берестівця треба проїхати Родниківку. Щоб доїхати з Максимівки в Паланку треба їхати через села Синицю, Кузьмину Греблю Христинівського району. Ми настільки часто їздимо, наприклад, через Синицю, яка ще не увйшла в Паланську ОТГ, .що там з нами всі люди вже вітаються. Я, навіть, не можу сказати, чию поліцію вони бачать частіше – нашу чи Христинівську.
Запитання: А яка ситуація в селах громади з відеоспостереженням?
Олександр Кухарук: У нас все зафіксовано, в яких селах стоять відеокамери, в яких господарствах, приватних підприємствах. Ми орієнтуємося, бо відеокамера – це перший помічник поліції у розкритті злочину.
Михайло Данилюк: Інформацію, в яких селах є відеоспостереження, а в яких нема і де розташовані камери, ми не можемо надати, аби нею не скористалися правопорушники. Доступ до камер маємо і ми, і місцева сільська влада.
Запитання: Михайло Анатолійовичу, чи допомагає відеоспостереження у Вашій роботі?
Михайло Данилюк: Звичайно, відеокамери встановлюються, як правило на в’їздах і виїздах з села і біля важливих об’єктів. Мешканці, знаючи про це, намагаються поводити себе, не виходячи за рамки законодавства, щоб не було соромно, як перед громадою, так і перед членами своєї родини. Крім того, в селах, де встановлене відеоспостереження, розкриття злочинів 90 %.
Запитання: А чи є у Вашому відділку камера попереднього затримання?
Михайло Данилюк: У нас немає. В місті Умані в міськвідділі є Ізолятор тимчасового утримання. Якщо ми затримали правопорушника і суд ухвалить міру покарання – арешт від 3 до 15 діб чи більше, тоді відправляємо порушника в Ізолятор.
Запитання: А такі випадки вже були в Паланській ОТГ?
Михайло Данилюк: Були, по криміналу. Поліція має повноваження, дотримуючись певних інструкцій, доставити затриманого в Ізолятор тимчасового утримання до встановлення судом міри покарання. Хочу додати, що зараз у нас гарячий сезон щодо адміністративних правопорушень: паління листя, стерні. Згідно українського законодавства це серйозно карається. Штраф від 15 тисяч. А кому треба щось спалити, це треба узгоджувати з багатьма інстанціями, а просто так палити стерню чи відходи заборонено.
Запитання: За логікою, Ви, напевно, співпрацюєте з Комунальним підприємством Паланської ОТГ «Благодар», яке очолює Анатолій Пишнюк?
Михайло Данилюк: Ми співпрацюємо з усіма, але кожна установа чи організація має свої повноваження, свої обов’язки і коло діяльності: держава свої, а ОТГ – свої. Адміністративні порушення розглядаємо ми, а проблеми, які в компетенції громади може вирішувати КП «Благодар».
Запитання: А що означає восьмикутна зірка на шевроні, що на рукаві?
Олександр Кухарук: Всі ми є свідками того, що в останні роки в нашій державі відроджуються національна культура, традиції, символи, іншими словами можна сказати: наша держава проходить самоідентифікацію, ми відходимо від радянського минулого, від п’ятикутних зірок. А наша восьмикутна зірка несе історичне навантаження, прийшла з часів козацтва – це зірка Вертепу, це зірка, яка була на козацьких стягагах. Я гордий тим, що на відміну від Збройних Сил України, навіть зірки на погонах поліції історичні і походять з нашого славного козацького минулого. Так само на шевроні написано Черкаська область і розміщено зображення Тараса Григоровича Шевченка, адже Черкащина – Шевченків край і це відображає Герб області. Ну, і колоски, звичайно, -- символ життя і родючості черкаської землі.
Запитання: Ваших попередників, ще коли була міліція, вище начальство тримало у залежності від відсотку розкриття злочинів, що часто породжувало неуставні відносини між слідчими і підслідними, в результаті чого під тиском людина зізнавалася в тому, чого не скоювала. Як в поліційних офіцерів громади з проблемою відсотків?
Олександр Кухарук: Ця проблема, про яку Ви говорите залишилася в минулому. В простому народі її називали «палочною системою». В форматі нашої роботи такого поняття, як «палочна система» немає, навпаки Уманський райвідділ сприяє нам в усьому. Якщо у нас виникають труднощі, ми до них звертаємося, одним словом, з Уманським райвідділом поліції у нас тісна співпраця. Але можемо чесно сказати, відколи запрацював проект «Поліцейський офіцер громади, відсоток правопорушень набагато зменшився.
Запитання: Виходить, щоб досягти відчутних для населення результатів роботи поліції, достатньо було змінити структуру цієї інституції?
Михайло Данилюк: Так, а ще змінився підхід до роботи. Ми постійно патрулюємо села нашої громади. Всі і щодня. По суті, ми працюємо на профілактику, на попередження вчинення правопорушень. Нас постійно бачать люди, бачать, що ми поряд. Ми обираємо різні маршрути патрулювання.
Олександр Кухарук: Відсутність показникової системи не означає, що ми приховуємо якісь адміністративні чи кримінальні проступки, злочини чи правопорушення. При їх виявленні вони обов’язково документуються і порушники притягаються до відповідальності. Ніхто від нас не вимагає, ні з Києва, ні з Черкас, якогось певного відсотка розкриття правопорушень, і правопорушень у нас не менше, ніж в інших структурних підрозділах. Правопорушення були , є і будуть. Але вони документуються і винний притягається до відповідальності. От, наприклад, людина вибігла з двору, ображала на вулиці інших людей, хуліганила. Таку людину в тцей же день затримують, везуть в Уманський міськрайонний суд і призначається покарання. Патрулювання – це превентивна функція. Ніхто з мешканців сіл не знає о котрій годині проїде поліцейська машина, звідки заїде і куди поїде. І той, хто задумав щось недобре, задумається, чи варто це робити.
Запитання: А не може виникнути така ситуація, що людина, побачивши Вашу машину на вулиці, лякатиметься і думатиме: А чи не за мною це?
(Поліцейські офіцери сміються).
Олександр Кухарук: Ну, це ж не 37-ий рік і наш службовий «Дастер» зовсім не схожий на «чорний воронок». Коли створювався проект «Поліцейський офіцер громади», його основним слоганом був: «Я тут. Я поруч». Одне з наших основних завдань – бути якомога доступнішими нашим громадянам. Людина повинна розуміти, що захист поруч – в будь-який момент можна зупинити поліцейську машину зателефонувати до правоохоронців і поділитися своїми проблемами чи переживаннями.
Всім, хто нас слухав, дякуємо.